18. - 19.02.2023 - Olivone (SUI)
Competitions
Classes
Search
Women U20 Official Result
Rank Race No Name Nation Club Year of Birth Time Time Behind
1 2 DE MARTIN PINTER Iris DE MARTIN PINTER I. ITA C.S. CARABINIERI SEZ. SCI 2004 2:55.58 +
1 1 LAURENT Nadine LAURENT N. ITA GRUPPO SPORTIVO FIAMME ORO 2003 2:55.58 +
3 9 COUPAT Liv COUPAT L. FRA BESSAT HIVER 2003 2:56.38 +0.80 +
4 8 DEL RIO Gina DEL RIO G. AND NEC 2004 2:59.35 +3.77 +
5 6 PIGNOT France PIGNOT F. FRA Sc Agy 2003 3:00.99 +5.41 +
6 12 WIGGER Siri WIGGER S. SUI Am Bachtel 2003 3:01.65 +6.07 +
7 16 VEIT Katja VEIT K. GER SC Oberstdorf 2004 3:02.34 +6.76 +
8 27 TIRLOY Margot TIRLOY M. FRA CLUB DES SPORTS LA CLUSAZ 2005 3:02.45 +6.87 +
9 10 BESSON Leonie BESSON L. FRA CLUB DES SPORTS LA FECLAZ 2003 3:03.35 +7.77 +
10 25 GRUBER Ilaria GRUBER I. SUI - BSV Alpina St. Moritz 2006 3:04.17 +8.59 +
11 26 KESPER Ilva KESPER I. GER SC Willingen 2004 3:04.31 +8.73 +
12 4 GALLO Elisa GALLO E. ITA GRUPPO SCIATORI FIAMME GIALLE 2003 3:05.67 +10.09 +
13 7 KAELIN Marina KAELIN M. SUI Alpina St. Moritz 2003 3:05.68 +10.10 +
14 22 BERTHET Melina BERTHET M. FRA VERCORS SKI DE FOND 2004 3:05.73 +10.15 +
14 14 BOEHME Charlotte BOEHME C. GER Skiverein Stuetzengruen 2004 3:05.73 +10.15 +
16 23 GAILLARD Justine GAILLARD J. FRA SKI AMICAL MEAUDRAIS 2003 3:06.07 +10.49 +
17 3 BECK Leandra BECK L. SUI Alpina St. Moritz 2004 3:06.31 +10.73 +
18 18 HARTWIG Nelly HARTWIG N. GER SV Biberau 2004 3:06.93 +11.35 +
19 15 CHARRIERE Noemie CHARRIERE N. SUI Im Fang 2003 3:07.90 +12.32 +
20 24 FOLIE Ylvie FOLIE Y. ITA AMATEURSCICLUB SESVENNA VOLKSB... 2003 3:09.47 +13.89 +
21 11 PERRY Leonie PERRY L. FRA LA BRESSAUDE SS 2004 3:10.01 +14.43 +
22 20 DOERINGER Christina DOERINGER C. GER Nordicteam Klingenbrunn 2004 3:10.25 +14.67 +
23 29 CENA Virginia CENA V. ITA G.S. VV.F. G. GODIOZ A.S.D. 2004 3:10.37 +14.79 +
24 13 SCHOEPFER Ramona SCHOEPFER R. SUI Marbach 2004 3:10.83 +15.25 +
25 21 ALDER Fabienne ALDER F. SUI Bernina Pontresina 2003 3:12.94 +17.36 +
26 31 OTTO Alexandra OTTO A. GER - TSV Wsv Bad lobenstein 2003 3:14.88 +19.30 +
27 19 JANEZIC Tia JANEZIC T. SLO TSK JUB Dol pri Ljubljani 2004 3:16.45 +20.87 +
28 32 MOOSER Elyne MOOSER E. SUI Im Fang 2004 3:16.47 +20.89 +
29 17 LOGONDER Anna-maria LOGONDER A. AUT Su Rosenbach 2003 3:16.92 +21.34 +
30 28 REY Sophie REY S. SUI - SVAL Les Pionniers du Val d Herens 2005 3:19.02 +23.44 +
31 34 SCHOEPFER Leandra SCHOEPFER L. SUI - ZSSV Marbach 2006 3:20.84 +25.26 +
32 36 SEPIC Zala SEPIC Z. SLO Tsk Triglav kranj 2003 3:21.38 +25.80 +
33 33 DESCHENAUX Charlotte DESCHENAUX C. SUI - SROM Glisse Club Romont 2003 3:23.43 +27.85 +
34 39 FALLER Selina FALLER S. SUI - BSV Piz Ot Samedan 2006 3:23.67 +28.09 +
35 37 PELLATON Lisa PELLATON L. SUI - GJ La Brevine 2006 3:24.98 +29.40 +
36 30 DARBELLAY Estelle DARBELLAY E. SUI Val Ferret 2005 3:25.67 +30.09 +
37 43 ZENTNER Linn ZENTNER L. SUI - OSSV Riedern 2006 3:27.03 +31.45 +
38 35 ZIMMERMANN Lea ZIMMERMANN L. SUI - BSV Davos 2004 3:28.60 +33.02 +
39 38 FELDER Zoe FELDER Z. SUI - ZSSV Schwendi-Langis 2006 3:30.82 +35.24 +
40 42 BURI Chloe BURI C. SUI - SROM Goupils Alpes Vaudoises 2006 3:31.15 +35.57 +
41 41 KNOBEL Tabea KNOBEL T. SUI - ZSV Am Bachtel 2005 3:31.58 +36.00 +
42 40 SCHEIDEGGER Andrea SCHEIDEGGER A. SUI - BOSV Kandersteg 2006 3:32.37 +36.79 +
5 STEIGER Nadia STEIGER N. SUI Horw 2004 DNS +