06. - 08.01.2023 - Oberstdorf (GER)
Competitions
Classes
Search
Women U20 1,2km Official Result
Rank Race No Name Nation Club Year of Birth Time Time Behind
1 9 COUPAT Liv COUPAT L. FRA BESSAT HIVER 2003 2:47.47 +
2 1 LAURENT Nadine LAURENT N. ITA GRUPPO SPORTIVO FIAMME ORO 2003 2:48.22 +0.75 +
3 23 BESSON Leonie BESSON L. FRA CLUB DES SPORTS LA FECLAZ 2003 2:51.55 +4.08 +
4 10 BECK Leandra BECK L. SUI Alpina St. Moritz 2004 2:51.87 +4.40 +
5 3 DEL RIO Gina DEL RIO G. AND NEC 2004 2:52.39 +4.92 +
6 2 KAELIN Marina KAELIN M. SUI Alpina St. Moritz 2003 2:53.30 +5.83 +
7 36 KESPER Ilva KESPER I. GER SC Willingen 2004 2:54.50 +7.03 +
8 39 METTANG Lena METTANG L. GER - BSV WSV Mehrstetten 2004 2:56.73 +9.26 +
9 11 WIGGER Siri WIGGER S. SUI Am Bachtel 2003 2:57.11 +9.64 +
10 6 STEIGER Nadia STEIGER N. SUI Horw 2004 2:57.78 +10.31 +
11 8 PERRY Leonie PERRY L. FRA LA BRESSAUDE SS 2004 2:58.06 +10.59 +
12 5 GALLO Elisa GALLO E. ITA GRUPPO SCIATORI FIAMME GIALLE 2003 2:58.36 +10.89 +
13 18 VEIT Katja VEIT K. GER SC Oberstdorf 2004 2:58.39 +10.92 +
14 21 BOEHME Charlotte BOEHME C. GER Skiverein Stuetzengruen 2004 2:59.57 +12.10 +
15 31 OTTO Alexandra OTTO A. GER - TSV Wsv Bad lobenstein 2003 3:00.65 +13.18 +
16 30 SZKURAT Daria SZKURAT D. POL KS CHOCHOLOW 2004 3:00.74 +13.27 +
17 38 MARCINIAK Julie MARCINIAK J. FRA CLUB DES SPORTS MEGEVE 2003 3:01.14 +13.67 +
18 17 HARTWIG Nelly HARTWIG N. GER SV Biberau 2004 3:01.19 +13.72 +
19 34 DOERINGER Christina DOERINGER C. GER Nordicteam Klingenbrunn 2004 3:01.48 +14.01 +
20 25 LJUBIC Nika LJUBIC N. SLO TSK JUB Dol pri Ljubljani 2004 3:01.87 +14.40 +
21 7 PIGNOT France PIGNOT F. FRA Sc Agy 2003 3:02.08 +14.61 +
22 27 FUJAK Zuzanna FUJAK Z. POL NKS Trojwies Beskodzka 2004 3:03.66 +16.19 +
23 12 RIPPIN Alina RIPPIN A. GER NSV Wernigerode 2003 3:03.73 +16.26 +
24 20 SCHOEPFER Ramona SCHOEPFER R. SUI Marbach 2004 3:03.84 +16.37 +
25 14 ENGELHARDT Magdalena ENGELHARDT M. AUT WSV Ramsau/Dachstein 2003 3:03.90 +16.43 +
26 41 FOLIE Ylvie FOLIE Y. ITA AMATEURSCICLUB SESVENNA VOLKSB... 2003 3:04.08 +16.61 +
27 19 CHARRIERE Noemie CHARRIERE N. SUI Im Fang 2003 3:04.55 +17.08 +
28 42 CONVARD Heidi CONVARD H. FRA CS COURCHEVEL 2004 3:04.63 +17.16 +
29 53 ROGLOVA Laura ROGLOVA L. SVK 2005 3:04.91 +17.44 +
30 44 LOESCHKE Cora LOESCHKE C. GER TSV Leuna 2004 3:04.99 +17.52 +
31 43 KOLODZIEJ Aleksandra KOLODZIEJ A. POL LKS Witow Ski 2004 3:05.05 +17.58 +
32 16 PROKESOVA Tereza PROKESOVA T. CZE Dukla Liberec 2003 3:05.16 +17.69 +
33 33 MAIER Milena MAIER M. GER WSG Feldberg 2003 3:05.39 +17.92 +
34 26 DVORSKA Karolina DVORSKA K. CZE Dukla Liberec 2004 3:05.43 +17.96 +
35 48 STELTER Lia STELTER L. GER SC Aising-Pang 2003 3:05.73 +18.26 +
36 15 ZINECKER Lisa ZINECKER L. GER SV Oberteisendorf 2003 3:06.40 +18.93 +
37 45 RICHTER Magdalena RICHTER M. GER SC Hochvogel Muenchen 2004 3:06.89 +19.42 +
38 35 ALDER Fabienne ALDER F. SUI Bernina Pontresina 2003 3:07.02 +19.55 +
39 22 LOGONDER Anna-Maria LOGONDER A. AUT Su Rosenbach 2003 3:07.86 +20.39 +
40 32 JANEZIC Tia JANEZIC T. SLO TSK JUB Dol pri Ljubljani 2004 3:08.00 +20.53 +
41 46 MOOSER Elyne MOOSER E. SUI Im Fang 2004 3:08.34 +20.87 +
42 24 MEDJA LUCIJA MEDJA L. SLO TSK BLED 2004 3:08.53 +21.06 +
43 47 IDZINIAK Kamila IDZINIAK K. POL NKS Trojwies Beskidzka 2004 3:08.94 +21.47 +
44 40 JARECKA Weronika JARECKA W. POL Lks Klimczok bystra 2003 3:10.64 +23.17 +
45 37 SCHRATT Pia SCHRATT P. GER Tsv Buchenberg 2003 3:10.68 +23.21 +
46 13 ZAMPA Maria Adele ZAMPA M. SUI Trais Fluors Celerina 2004 3:10.79 +23.32 +
47 50 OHNGEMACH Klara OHNGEMACH K. GER SZ Calmbach 2004 3:11.74 +24.27 +
48 51 MIQUEL FOLCH Martina MIQUEL FOLCH M. ESP CLUB ESQUI NORDIC LARP 2004 3:13.86 +26.39 +
49 28 BUSKO Oliwia BUSKO O. POL MKS Halicz 2003 3:14.04 +26.57 +
50 49 FRANZ Selina FRANZ S. GER Dorfchemnitzer SV 2004 3:16.03 +28.56 +
51 29 VRANOVA Iva VRANOVA I. CZE Fischer Ski klub Sumava Vimper... 2003 3:16.39 +28.92 +
52 52 ZADRAVEC Teja ZADRAVEC T. SLO TSK JUB Dol pri Ljubljani 2005 3:28.10 +40.63 +
4 GISMONDI Maria GISMONDI M. ITA GRUPPO SPORTIVO FIAMME ORO 2004 DNS +