17. - 18.12.2022 - Arber (GER)
Competitions
Classes
Search
PDF-Download All classes Youth male I
Youth male I 7,5km (3 x 2,5 km) Official Result
Rank Race No Name Nation Club Year of Birth L-S T Time Time Behind % Behind
1 27 TANNHEIMER Lukas TANNHEIMER L. GER - SBW Dav Ulm 2007 1-3 4 21:38.8 0.00 +
2 40 PFAFFINGER Kilian PFAFFINGER K. GER - BSV-C Wsv Reit Im Winkl 2007 1-0 1 21:50.7 +11.9 0.92 +
3 21 MEGLIC Drejc MEGLIC D. SLO TSK TRIGLAV KRANJ 2007 0-0 0 21:56.4 +17.6 1.39 +
4 34 HEDERICH Björn Ole HEDERICH B. GER - BSV-A SK Nesselwang 2007 0-1 1 21:57.6 +18.8 1.46 +
5 10 VONNAHME Vitus VONNAHME V. GER - WSV SC Neuastenberg-Langewiese 2006 1-0 1 22:09.5 +30.7 2.39 +
6 37 FUCHS Vincent FUCHS V. GER - TSV SCM Zella-Mehlis / SGO 2006 2-0 2 22:13.6 +34.8 2.70 +
7 16 SCHÜTTLER Noah SCHÜTTLER N. GER - BSV-A SC Kaufbeuren / CJD 2006 3-0 3 22:25.6 +46.8 3.62 +
8 28 KÜBLER Korbinian KÜBLER K. GER - BSV-C Sc Hammer 2006 0-1 1 22:30.2 +51.4 4.01 +
9 45 PINTER Matti PINTER M. AUT - TIR WSV ST.JAKOB I.H. 2007 2-2 4 22:35.0 +56.2 4.39 +
10 52 PILAR Jaka PILAR J. SLO TSK TRIGLAV KRANJ 2007 2-1 3 22:42.6 +01:03.8 4.93 +
11 42 HECHENBERGER Simon HECHENBERGER S. AUT - SBG SCHIKLUB MARIA ALM 2007 1-0 1 22:50.9 +01:12.1 5.55 +
12 26 BÖHME Clemens BÖHME C. GER - SVSac SG Stahl Schmiedeberg / EdS-A 2006 2-3 5 23:00.6 +01:21.8 6.32 +
13 24 GRIMM Max GRIMM M. GER - BSV-C Sc Ruhpolding 2006 2-2 4 23:02.4 +01:23.6 6.47 +
14 36 NIEDERHAUSER Björn NIEDERHAUSER B. SUI - SSM SSC Riehen 2006 1-0 1 23:03.3 +01:24.5 6.55 +
15 18 RIEDER David RIEDER D. AUT - SBG Sc Leogang 2006 1-1 2 23:13.3 +01:34.5 7.32 +
16 39 RUPNIK Gregor RUPNIK G. SLO Tsk Logatec 2007 3-2 5 23:14.1 +01:35.3 7.40 +
17 17 HUNGER Lennart HUNGER L. GER - SVSac SG Klotzsche / EdS-A 2007 3-0 3 23:15.9 +01:37.1 7.47 +
18 20 SOCHA Norwin SOCHA N. GER - SVSac SSV Altenberg / EdS-A 2007 1-2 3 23:19.3 +01:40.5 7.78 +
19 31 HASENKNOPF Anton HASENKNOPF A. GER - BSV-C 2007 2-1 3 23:23.8 +01:45.0 8.09 +
20 9 JENSKO Martin JENSKO M. SLO 2006 1-2 3 23:42.5 +02:03.7 9.55 +
21 2 PEKOVEC Gašper PEKOVEC G. SLO SD BOHINJ 2006 3-2 5 23:45.3 +02:06.5 9.78 +
22 22 SIMON Kilian SIMON K. GER - BSV-W 2007 2-1 3 24:11.5 +02:32.7 11.79 +
23 3 RIEGER Florian RIEGER F. GER - BSV-W Sc Mittenwald 2006 1-3 4 24:11.7 +02:32.9 11.79 +
24 47 ŽIBERT Matic ŽIBERT M. SLO Tsk Logatec 2006 1-2 3 24:12.3 +02:33.5 11.86 +
25 46 STUMPFEGGER Bastian STUMPFEGGER B. GER - BSV-I SC Haag 2007 1-0 1 24:16.7 +02:37.9 12.17 +
26 13 ROZMAN Nino ROZMAN N. SLO SD BOHINJ 2006 3-2 5 24:22.4 +02:43.6 12.63 +
27 32 HARTMANN Christian HARTMANN C. GER - BSV-O Sc Gaißach 2007 1-0 1 24:24.5 +02:45.7 12.79 +
28 11 ZIELONKA Timo ZIELONKA T. GER - SVSac SG Blau-Weiß Zwenkau 2007 0-0 0 24:25.6 +02:46.8 12.87 +
29 8 VOGEL Vince VOGEL V. SUI - ZSSV SCHWENDI LANGIS 2006 1-1 2 24:27.1 +02:48.3 13.02 +
30 23 BERGT Moritz BERGT M. GER - SVSac SG Klotzsche / EdS-A 2006 1-1 2 24:32.8 +02:54.0 13.41 +
31 1 STOLL Laurin STOLL L. AUT - TIR Ski-Club Seefeld 2006 2-2 4 24:43.9 +03:05.1 14.25 +
32 25 GEHMEIER Fabian GEHMEIER F. GER - BSV-C Sv Oberteisendorf 2006 3-1 4 24:44.4 +03:05.6 14.33 +
33 7 FOHR Lukas FOHR L. GER - BSV-F Sc Neubau 2006 1-3 4 24:45.0 +03:06.2 14.41 +
34 5 BAUER Alex BAUER A. GER - BSV-B Wsv Grafenau 2006 4-1 5 24:59.3 +03:20.5 15.49 +
35 14 PLEŠKO Matija PLEŠKO M. SLO SK BRDO 2006 1-1 2 25:00.0 +03:21.2 15.56 +
36 35 EISSLER Philipp EISSLER P. GER - BSV-W SC Garmisch 2007 3-1 4 25:02.4 +03:23.6 15.72 +
37 19 RICHTER Jakob RICHTER J. SUI - BSV LLC BUAL LANTSCH 2007 0-2 2 25:05.6 +03:26.8 15.95 +
38 15 SIEGISMUND Wilbert SIEGISMUND W. GER - SVSac SSV Altenberg / EdS-A 2007 2-1 3 25:11.6 +03:32.8 16.41 +
39 29 WRONA Fabian WRONA F. GER - BSV-C Sc Ruhpolding 2007 2-3 5 25:18.0 +03:39.2 16.95 +
40 44 MESSERSCHMIDT Felix MESSERSCHMIDT F. GER - BSV-W Sc Wallgau 2006 3-2 5 25:20.0 +03:41.2 17.10 +
41 51 BIRCHLER Kilian BIRCHLER K. SUI - ZSV SC AM BACHTEL 2006 3-2 5 25:39.6 +04:00.8 18.57 +
42 49 MENARD Andraž MENARD A. SLO Tsk Logatec 2006 2-1 3 25:59.7 +04:20.9 20.11 +
43 33 SCHOBER Thomas SCHOBER T. GER - BSV-W Sc Mittenwald 2007 3-4 7 26:02.4 +04:23.6 20.34 +
44 50 PEIS Mika PEIS M. GER - WSV SK Winterberg 2007 1-3 4 26:04.7 +04:25.9 20.49 +
45 38 GOLLON Noah GOLLON N. GER - BSV-M 2007 3-2 5 26:13.3 +04:34.5 21.19 +
46 6 THIEDEMANN Julian THIEDEMANN J. GER - SVSA Skiclub 1927 Köthen 2007 2-2 4 26:27.0 +04:48.2 22.27 +
47 41 WELL Simon WELL S. GER - BSV-B SC Zwiesel 2007 4-1 5 26:41.8 +05:03.0 23.34 +
48 43 HANISCH Christopher HANISCH C. GER - SVSac SV Grün-Weiß Pirna / EdS-A 2007 1-4 5 26:47.6 +05:08.8 23.81 +
49 30 LENGNING Theo LENGNING T. GER - BRD SG Stahl Schmiedeberg / EdS-A 2007 1-3 4 27:47.8 +06:09.0 28.43 +
50 12 MARGESIN Daniel MARGESIN D. AUT - SBG Sc Leogang 2007 4-3 7 27:51.8 +06:13.0 28.74 +
48 ZURNIEDEN Finn ZURNIEDEN F. GER - SBW SV Kirchzarten / SKIF 2006 - 0 DNS +
4 PIETZKO Pele PIETZKO P. GER - TSV SV FRANKENHAIN 2007 - 0 DNS +